V

Vlastnosti

 

Pozitívne estetické a praktické vlastnosti kobercov:

 

dodáva interiéru útulnosť,

koberec môže byť aj dizajnovým dekoračným doplnkom, umeleckým dielom priamo na podlahe,

spolu so záclonami vytvára celkový dojem z priestoru,

• tlmí hluk aj náraz pri páde,

zvyšuje protišmykovosť, tepelnú aj akustickú izoláciu (ocenia najmä rodiny s deťmi),

prekryje nedostatky podlahy.

 

Podľa čoho si vybrať ten správny koberec?

 

Univerzálne pravidlá neexistujú, lebo každý klient je individuálny a v dnešnej dobe je široký výber, vzorov, tvarov, materiálov aj farieb. Práve tieto parametre by sme mali zvážiť a ... nezabudnúť sa dotknúť koberca

  1. Umiestnenie v interiéri - Do menej namáhaných miestností (spálňa) sa hodia aj koberce náročnejšie na údržbu (napr. s vysokým vlasom). Do detských izieb by mali patriť najmä pestré a ľahko čistiteľné koberce, ktoré sú zároveň príjemné aj na dotyk. V jedálňach, kuchyniach a na chodbách sú koberce najviac vystavované záťaži, preto sú optinmálne na údžbu najmenej náročné typy kobercov. Výrobcovia označujú koberce piktogramami, ktoré vám pomôžu pri rozhodovaní.

    Antistatická úprava koberca Farebná stálosť koberca Koberec vhodný na podlahy s podlahovým kúrením Koberec vhodný do priestorov s častým používaním kolieskových stoličiek Mierne používanie kolieskových stoličiek Protišmyková úprava koberca Rozmerová stálosť koberca Stupeň reakcie na oheň Stupeň konfortu Útlm akustického hluku Útlm krokového hluku
    Komerčné priestory označenie záťažovej triedy koberca Priemyselné priestory označenie záťažovej triedy kobercaa Obytné priestory označenie záťažovej triedy koberca

  2. Tvar koberca- klasické štvorcové, obdĺžnikové alebo moderné kruhové, prípadne asymetrické (kolekcia Miroo).

  3. Rozmer - buď celoplošný alebo kusový koberec ako dizajnový akcent.

  4. Vzor - nápadný motív patrí do jednotvárnych priestorov na ich oživenie, kým jednofarebný koberec umiestňujeme do interiérov s výraznými prvkami. Retro štýl charakterizujú sisalové koberce, kým ručne tkané koberce sú typické pre rustikálne ladené interéry. Moderné sú abstraktné, geometrické, patchworkové motívy.

  5. Dĺžka vlasu - kratší do najviac namáhaných priestorov (hala, chodba), dlhší vlas napr. do spálne, obývačky.

  6. Farba - može to byť naša obľubená farba. Treba sa rozhodnúť, či koberec bude tvoriť kontrast k priestoru (výrazne vzory, farby), alebo ho bude len dotvárať, korešpondovať s ním (pastelové odtiene).
     

  7. Spôsob údržby - pravidelne vysávanie, profi tepovanie aspoň raz ročne (pri deťoch a domácich zvieratách častejšie), menšie kusové koberce sú vhodné aj do práčky.

  8. Miera zaťaženia - sú 3 stupne odolnosti koberca voči tlaku (označené na štítku od výrobcu).

  9. Druh materiálu - Možete si vybrať buď umelé vlákna (polypropylén, polyamid) alebo prírodné (hodváb, vlna, bavlna, kokos, morská tráva, sisal, koža). Pochopiteľne, prírodné materiály sú podstatne drahšie, ale majú aj dlhšiu životnosť, odpudzujú prach a nečistoty, absorbujú vlhkosť, aj preto sú optimálne do miestností, kde sa zdržiavajú aj alergici. Jednoducho povedané, koberce z prírodný vlákien sú vyššou, honosnejšou ligou medzi kobercami.

  10. Konštrukcia vlasu - je ďalším kritériom výberu. Koberce môžu byť s kobercovou slučkou (ľahko udržiavateľná, optimálna pre zaťažované interiéry) alebo strihaným vlasom, ktorý je pohodlnejší.

  11. Cena - Finančne nákladné sú husto tkané koberce z prírodných vlákien s vysokým vlasom a samozrejme dizajnérske kúsky (vyrábané v limitovaných edíciách, s jedinečnými vzormi a farbami).

Viete ako správne čistiť koberce?

 

Najdôležitejšie je odstránenie škvrny čo najskôr. Ak sa rozliala na koberec tekutina, najprv ju opatrne čistou textílou vysajeme. Postupujeme smerom do stredu škvrny. Za žiadnych okolností nedrhneme nasilu. Ručne viazané perzské koberce nikdy nevysávajte za pomoci kefových nástavcov, aby sa nepoškodili. Nemali by sa na mne aplikovať ani klasické saponáty, ktoré by mohli poškodiť farbivo koberca. Na škvrny od rôznych potrvín je najúčinnejšia mydlová pena. Dbajte na to, aby sa koberec nenamočil do hĺbky. Nezabudnite si čistiaci prostriedok vždy najprv vyskúšať na menej viditeľnom mieste na koberci, aby ste zistili, či koberec nepustí farbu alebo sa inak nepoškodí.

 

Asi nikomu netreba zdôrazňovať každotýždenné vysávanie, prípadne vyprášenie. Minimálne raz ročne treba každý koberec dôkladne celoplošne vyčistiť. Výber spôsobu čistenia závisí od typu koberca. Zvoliť si môzete čistenie:

 

namokro - prostriedok na to určený sa zriedi s vodou, vznikne pena, ktorú povysávame.

nasucho sa čistia všívané a tkané koberce s nízkym vlasom. Na koberec sa nasype čistiaci prášok a po jeho pôsobení sa jednoducho povysáva.

strojovo - vstrekuje sa saponát zmiešaný s horúcou vodou. Neodporúča sa aplikovať doma, ale zveriť koberec profesionálnej čistiacej firme.

chemicky (len synteticke)

 Triky na odstránenie:

 

• žuvačky - zmrazením (ľad necháme polhodinu pôsobiť, tupým nožom odstrániť), odmasťovačom (následne umyte koberec mydlovou penou), zahriatím (fénovaním)

• jedla - aplikujte prípravok na čistenie skiel, vysajte suchou textíliou. Následne vyčistite mydlovou vodou alebo saponátom na riad.

• kávy - nechajte pôsobiť perlivú vodu a dočistite liehom.

• mastných škvŕn - pmocou jedlej sódy. Najprv však treba, aby mastnota vsiakla za pomoci obrúska a žehličky. Pomôže aj hladká múka. Vysajte a očistite mydlovou vodou.

• fixy - odstránime za pomoci citrónovej šťavy

• krvi - použite studenú alebo vlažnú vodu (nikdy nie horúcu, lebo krv sa zrazí) so soľou. Vodu nechajte hodinu pôsobiť, posypte soľou, vysajte.

• vosku - zabaľte ľad do vrecúška, ochlaďte čertvú voskovú škvrnu, stuhnutý vosk zlúpnite, povysávajte. Zvyšky vosku odstránite nahriatou žehličkou a tzv. pijavým papierom.

• zápachu - klasicky nechajte vonku vyvetrať. Cigaretového zápachu sa zbavíte tak, že posypete koberec jedlou sódou a po pôsobení ju vysajete.